Mehmet CEYLAN
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
1958 yılında Safranbolu’da doğan Mehmet CEYLAN, ilk, orta ve lise öğrenimini Safranbolu ve Karabük'te tamamlamıştır.

1979 yılında Konya D.M.M. Akademisi'nden (Selçuk Üniversitesi) bölüm birincisi olarak mezun olduğu Makine Mühendisliği eğitimini müteakiben, aynı daldaki Yüksek Lisans derecesini ise İstanbul D.M.M. Akademisi'nde (Yıldız Teknik Üniversitesi) tamamlamıştır.

1981-1985 yılları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde Asistanlık ve Öğretim Görevliliği yapmasının ardından, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nu bitirmiş ve bu üniversitede araştırma görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam etmiştir.

1986 yılında, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı'na Uzman Yardımcısı olarak naklen geçiş yapmış, 1991 yılında ise Planlama Uzmanlığı’na atanmıştır.

1989-1991 yılları arasında ABD'nin Western Illinois Üniversitesi'nde Ekonomi alanında 2. lisansüstü eğitimini başarıyla tamamlamasının ardından DPT'deki görevine geri dönmüştür..

18 Nisan 1999 Yerel seçimleriyle siyaset hayatına atılmış, bir dönem Safranbolu Belediye Başkanı olarak hizmet vermiştir.

3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 tarihli genel seçimlerde, iki kez Karabük Milletvekili seçilerek TBMM'de görev yapmıştır. 22. Dönem Milletvekilliği döneminde, Plan ve Bütçe Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu üyelikleri ile Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 23. Dönem Milletvekilliği döneminde ise Dışişleri Komisyonu Başkan Vekilliği ve NATO Parlamenterler Asamblesi üyeliği görevlerini yürütmüştür. TBMM'deki temsil süresince kuruluşunu gerçekleştirdiği, Türkiye - Suudi Arabistan Dostluk Grubu'nun 8 yıl süreyle başkanlığını üstlenmiştir.

Milletvekilliği görevinin ardından, Eylül 2011- Eylül 2015 yılları arasında Kalkınma Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı olarak görev yapmış, 2 Ocak 2016 tarihinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Halen bu görevini sürdürmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Sn. Ceylan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

* Mehmet Ceylan SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne göre bağımsız üye niteliğine haizdir. Petkim Petrokimya Holding A.Ş. ve ilişkili tarafları ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.